D Ř E V Ě N É   K O S T E L Y

   Dřevěné kostely mohou být tématem na celý život. Možná ale trochu záleží, kde se člověk narodí. Zatímco v severní Evropě je dřevěný kostel něco zcela běžného, Jihoevropan o dřevěném kostele nemusel na své pozemské pouti ani slyšet, natož nějaký vidět. My ve střední Evropě bychom povědomí míti měli, ale i zde najdeme rozsáhlé oblasti, kde o dřevák nezavadíme. Rájem dřevěných kostelů ve střední Evropě je Polsko, ale ještě lépe onen dřevěný ráj vystihují Karpaty. Zde se zaručeně s dřevěným kostelem potkáme, ať už v našich Beskydech, na Slovensku, Ukrajině nebo Rumunsku.

   Podoba dřevěných kostelů je velmi rozmanitá. Jsou vesměs malé, ale často velmi členité a zdobné. Na pohled strohý kostel, obvykle nadchne ve svém mnohdy malovaném interiéru. U kostelů východního ritu je větší důraz kladen i na exteriér. Každou ze tří základních částí kostela, přesněji cerkve, prozrazuje samostatné cibulovité zastřešení, často náročně profilované. Cerkve východního ritu, tedy nejčastěji cerkve pravoslavné a řeckokatolické, bezpečně od katolických rozpoznáme především podle symbolu trojramenného kříže, v interiéru nechybí ikonostas. Zvláštní skupinou kostelů jsou kostely hrázděné, které sloužily zejména protestantům. Ve větší míře se dochovaly v Německu nebo západním Polsku.

   První ze tři galerií věnovaných dřevěným kostelům by měla být evropským pelmelem, avšak v tuto chvíli sdružuje zejména stavby z území Polska, neboť z ostatních zemí mám jen málo příkladů, v případě „dřevěných“ velmocí jako Ukrajina nebo Rumunsko dokonce vůbec žádné. Navzdory jednostrannému zaměření na Polsko jsem již nyní přistoupil ke štěpení a vytvořil samostatnou galerii pro Česko a Slovensko, kde se v součtu nachází jen něco málo přes 100 kostelů a galerii pro norské sloupové kostely, které po návštěvě polského Wangu v roce 2017 a s ohledem na několikatisícovou sumu dosud nespatřených dřeváků, považuji za navštívené.

ARLAND
BARWAŁD DOLNY
BIAŁKA
BIAŁKOW KOŚĆIELNY
BIESIADKI
BOJSZÓW
BORYSŁAWICE KOŚĆIOLNE
BREMSNES
BUCZEK WIELKI
DĘBNO
DOVRE
GARMO
GĄSAWA
GŁOGÓWEK
GOŁKOWICE
GOSPRZYDOWA
GROJEC
GRUSZÓW
GRZMIĄCA
GWOŹDZIANY
HESKESTAD
HOL
HOYLAND
CHRÓŚCIN
JAWOR
JESTRZĘBIE ZDRÓJ
JURKÓW
KACZYCE
KAMIEŃCZYK
KLECZANÓW
KONCZYCE WIELKIE
KOŚĆIELEC KALISZKI
KOSMÓW
KRZYWICZYNY
LACHOWICE
ŁAPANÓW
ŁAZISKA
LESIA
LEŚNO
LIPNICA MUROWANA
LUBLINIEC
MILICZ
MNICHÓW
MODLNICA
MOGIŁA
NIDEK
NIEMICA
NOWA BYSTRZYCA
OŁOBOK
OPOCZNO
OPPHEIM
OSIEK
OYE
PACZOŁTOWICE
PIEŁGRZYMÓW
POLANKA WIELKA
PONISZOWICE
PORĘBA WIELKA
PROŚLICE
RACIECHOWICE
RACŁAWICE
RADKOWICE
RACHOWICE
RODAKI
RUDZINIEC
RUMŠIŠKES
RYBNICA LEŚNA
RYCHNÓW
SEGLORA
SIERAKOWICE
SIERPNICA
SKONSENG
SKRZYSZÓW
SLÄDENE
SOBOLÓW
SOLSNEST
STAVANGER
SULÓW
SULÓW
ŚWIDNICA
ŚWIESZEWO
TARNÓW
TORPO
TRONDHEIM
TRONES
TUM
VAGA
VALSOYFJORD
VANG
VIKOYRI
WDZYDZE
WIERZBICA DOLNA
WIERZBICA GÓRNA
WITÓW
WOJNICZ
WYSZYNA
ZALESIE
ZAMARSKI
ZAWADA
ŹERNICA
© burda 2008-017