K O S T E L Y   N A   G O T L A N D U

    V důsledku reorganizace galerie Venkovské gotické kostely a příklonu k prezentaci venkovské gotiky podle geografických celků, došlo ke vzniku galerie Kostely na Gotlandu. V tomto případě nejde o ojedinělý počin, neboť sakrální architektuře tohoto severského ostrova je na internetu věnována značná pozornost. Téma se nicméně velmi hodí do konceptu Ruinen, neboť středověké kostely na Gotlandu jen o málo převyšují stovku. Gotland je někdy nazýván ostrovem sta kostelů.

    Dřevěné kostely se na Gotlandu začaly stavět v 11. století. Během 12. století byly nahrazeny románskými kamennými stavbami. Ve 13. a 14. století došlo k dalším přestavbám a realizacím velkolepých gotických projektů. V této době dosáhla ostrovní komunita kulturního vrcholu a užívala praktické nezávislosti s vlastním právním řádem. Vadou na kráse bylo snad jen autoritativní postavení obchodního střediska Visby a časté spory mezi obyvateli města a venkova. Ránou, ze které se Gotland v zásadě už nikdy nevzpamatoval, bylo obsazení ostrova dánským králem Valdemarem IV. a masakr domorodců před hradbami Visby v roce 1361. Rozvoj ostrova se prakticky zastavil a díky tomu můžeme dnes obdivovat zakonzervovanou farní síť s jedinečnými kostely, které odpovídají stavu z poloviny 14. století. Mladší úpravy byly minimální a týkaly se takřka výhradně interiérů (malby, oltáře, kazatelny). Další kostel na Gotlandě vznikl až v roce 1960 po více než 600 letech.

    Všechny kostely na Gotlandu jsme s kamarádem objeli na kole v létě roku 2017. Po ostrově jsme jezdili křížem krážem 9 dní, neboť kostely jsou rozesety velmi pravidelně a průměrná vzdálenost mezi nimi je 7-8 km. Celkem jsme najezdili 750 km, avšak cílem nebyly jen středověké kostely, ale i pozoruhodné pozůstatky z éry Vikingů. Gotland zve všechny milovníky středověku, umění a historie, neboť v sezóně jsou všechny kostely zpřístupněné. Z níže prezentovaných kostelů jsme vstoupili do 94/100 což ostře kontrastuje s analogickou situací z českého prostředí, kde se mi podařil vstup jen do každého desátého objektu, což je celoevropsky nejhorší bilance. Na Ukrajinu a do Rumunska se teprve chystám. Proč tomu tak je hodnotit nehodlám, nad zákazem focení se už ani nepozastavuji. Rok od roku je to ale lepší, tedy doufám.

AKEBÄCK
ALA
ALSKOG
ALVA
ANGA
ARDRE
ATLINGBO
BÄL
BARA
BARLINGBO
BJÖRKE
BOGE
BRO
BUNGE
BURS
BUTTLE
DALHEM
EKE
EKEBY
EKSTA
ELINGHEM
ENDRE
ESKELHEM
ETELHEM
FARDHEM
FIDE
FLERINGE
FOLE
FOLLINGBO
FRÖJEL
GAMMELGARN
GANN
GANTHEM
GARDE
GERUM
GOTHEM
GRÖTLINGBO
GULDRUPE
GUNNFJAUN
HABLINGBO
HALL
HALLA
HAMRA
HANGVAR
HAVDHEM
HEJDE
HEJDEBY
HEJNUM
HELLVI
HEMSE
HOGRÄN
HÖRSNE
KLINTE
KRÄKLINGBO
KÄLLUNGE
LÄRBRO
LAU
LEVIDE
LINDE
LOJSTA
LOKRUME
LUMMELUNDA
LYE
MARTEBO
MÄSTERBY
NÄR
NÄS
NORRLANDA
ÖJA
ÖSTERGARN
OTHEM
ROMA
ROMAKLOSTER
RONE
RUTE
SANDA
SILTE
SJONHEM
SPROGE
STANGA
STENKUMLA
STENKYRKA
SUNDRE
TINGSTÄDE
TOFTA
TRÄKUMLA
VALL
VALLSTENA
VAMLINGBO
VÄNGE
VÄSKINDE
VÄSTERGARN
VÄSTERHEJDE
VÄTE
VIKLAU
VISBY - DOMKYRKA
VISBY - DROTTEN
VISBY - S:t CLEMENS
VISBY - S:t GÖRAN
VISBY - S:t NICOLAUS
© burda 2008-017