K A L V Á R I E   A   P O U T N Í   A R E Á L Y

   Kalvárie jsou historické projekty ve volné krajině, které více či méně napodobují jeruzalémskou předlohu, tedy vrch, který tvarem zřejmě připomínal lebku (název pro lebku odvozený z hebrejštiny je Golgota, z řečtiny pak Kalvárie). Na kalvárii nesl Ježíš Kristus svůj kříž a byl zde posléze Ukřižován i uložen do hrobu. Za účelem připomenutí smrti a vzkříšení Ježíše Krista a z důvodů všeobecně špatné dostupnosti Svaté země, vznikaly od středověku první napodobeniny tohoto posvátného místa. Nejprve byly stavěny kopie Božích hrobů (viz samostatná galerie) a od pozdního středověku už vznikaly celé kalvárie. Za vůbec první hmotné ztvárnění je považována křížová cesta z kláštera Scala Coeli u Córdoby z roku 1425.

   Kalvárie a křížové cesty byly propagovány zejména františkány, kteří byli od 14. století správci jeruzalémského Božího hrobu a dodnes mají privilegium křížové cesty světit. Nejstarší známá skupina exteriérových kalvárií vznikala postupně od poloviny 15. století v Bretani. Jde o mimořádně výpravná a precizně provedená sousoší o desítkách figur na jediném, byť členěném podstavci např. Tronoën, Pleyben nebo Guimiliau. Od 15. století rovněž vznikají kalvárie poblíž měst, ke kterým směřují jednotlivá zastavení, z počátku sedm, později 14. Jedna z nejstarších kalvárií vznikla v roce 1468 v Lübecku a následně přibývaly další např. Ahrweiler, Fribourg nebo Görlitz. V 18. století je již kalvárie součástí prakticky každého většího města.

   Od konce 15. století se zejména v Piemontu objevuje model tzv. Svatých hor, které se snaží maximálně věrně zachytit stav odpovídající realitě z doby Kristova umučení. Tento model je více či méně důsledný v prostorovém rozmístění, mnohdy i s přesnými vzdálenostmi mezi jednotlivými zastaveními, tedy místy konkrétních pašijových událostí. V těchto relativně rozsáhlých areálech tak běžně narazíme na Pilátův palác, Olivetskou horu, večeřadlo nebo most přes Cedron. Nejstarší Svatou horou je Varallo (45 zastavení), které stavěl od roku 1491 minorita Bernardo Caimi.

   Do střední Evropy se fenomén kalvárií dostal relativně pozdě. Nejstarší a zároveň jedna z nejvýznamnějších kalvárií vznikla v Kalwarii Źebrzydowskiej na počátku 17. století, ke staršímu horizontu dále patří Mikulov, Pakość, Wejherowo, Graz, Kalwarie Pacławska, Heiligenkreuz nebo Římov. Právě Římov o 25 kaplích nejvíce z českých křížových cest připomíná jeruzalémskou topografii. Opomenout rozhodně nemůžeme největší kalvárii (co do počtu kaplí) ve Vambeřicích budovanou podle vzoru Svatých hor od konce 17. století. Za pozornost rovněž stojí originálně pojatá skupina uměle vyzděných nebo navršených kalvárií s vnitřním schodištěm nebo spirálovitě vedenou cestou po svrchním plášti např. Eisenstadt, Maria Lanzendorf nebo Frauenkirchen, stejně tak křížové cesty s přímým začleněním soch do terénu např. Retz, Falkenstein nebo Bisamberg, kde sochy lemují přístupové schodiště.

dddd

AHRWEILER

ALTSTADT

ÁRPÁS

BANSKÁ ŠTIAVNICA

BÄRNBACH

BELMONTE

BEZDĚZ

BISAMBERG

BLATNICE
POD SVATÝM
ANTONÍNKEM

BOBROVÁ

BOHOSUDOV

BRADLO

BRTNÍKY

CELLDÖMÖLK

CVIKOV

CVÍLÍN

ČESTICE

DEUTSCHFEISTRITZ

DOBRÁ VODA
U POCINOVIC

DOLNÍ KOUNICE

DOLNÍ OLDŘÍŠ

DOMODOSSOLA

DŘÍŠ

DŘÍZNA

DUNAJOVICKÁ HORA

EGGENBURG

EISENSTADT

FALKENSTEIN

FELDBACH

FRAUENBERG

FRAUENKIRCHEN

FREIENSTEIN

FRÝDEK

FRYMBURK

GARS AM KAMP

GHIFFA

GŁOTOWO

GÓRA IGLICZNA

GÓRA ŚWIĘTEJ ANNY

GÖRLITZ

GRAZ

GÜGEL

GUTENSTEIN

GYÖR

HARTBERG

HEILIGENKREUZ

HEUSTREU

HLUBOKÉ MAŠŮVKY

HODKOVICE
NAD MOHELKOU

HORN

HORY

HOSTÝN

HRÁDEK NAD NISOU

CHAM

CHLUMEC

JAROMĚŘICE

JESENICE

JIŘETÍN
POD JEDLOVOU

JISTEBNICE

KALWARIA PACŁAWSKA

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

KIRCHSCHLAG
IN DER BUCKLIGEN
WELT

KLÁŠTOR
POD ZNIEVOM

KOBERN

KOCLÍŘOV

KOTEL

KŘESÍN

KRZESZÓW

KÜHNRING

KVASICE

LAMBACH

LHENICE

LIBĚCHOV

LOBENDAVA

MACELJ

MALÉ ČÍČOVICE

MARIA
IM WEINGARTEN

MARIA LANZENDORF

MARIA PLAIN

MARIENTHAL

MEGÉVE

MIKULOV

MILEŠOV

MILIČÍN

MILLSTATT

MLADÁ VOŽICE

MLADĚJOVICE

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ

MORAVSKÝ BEROUN

NEUMARKT
IN DER OBERPFALZ

NITRA

NOVÉ HRADY

OBERRANNA

OROPA

OSSUCCIO

OSTRÉ

PAKOŚĆ

PASKOV

PETŘÍN

POČEPICE

PODSREDA

POHLED

POLNÁ

POTŠTEJN

POVAŽSKÁ BYSTRICA

PŘÍBOR

RADNICE

RAJECKÁ LESNÁ

RAYNAUDE

RETZ

ROKOLE

RUDA

RUMBURK

RUPRECHTICE

RYCHNOV NAD MALŠÍ

ŘÍMOV

SACHSENBURG

SANKT MARGARETHEN

SANKT RADEGUND

SERRALUNGA DI CREA

SIVÁ BRADA

SKALICA

SKALKA

SLAVONICE

SMOLENICE

SMRŽOV

SOPRON

STÁRKOV

STARÝ HROZŇATOV

STEIN IM JAUNTAL

STUDENEC

TÁBOR

TRSTÍN

VALDŠTEJN

VARALLO

VÁRPALOTA

VIERZEHNHEILIGEN

VLACHOVO BŘEZÍ

VOLARY

VÖLKEMARKT

VÖRÖSTÓ

VTELNO

VYSKEŘ

VYŠŠÍ BROD

WAMBIERZYCE

WEJHEROWO

WIELE

ZAHRAŽANY

ZWETTL

ŽELIV

© burda 2008-022