L I T U R G I C K É   K R Y P T Y

   Již drahně let přemítám nad otázkou, která by nějakým způsobem pomohla uchopit téma středověkých krypt. V duchu těchto stránek se zatím uchyluji ke skromné a stručné galerii několika liturgických krypt, které představují mou osobní zkušenost s tímto vzácným a především posvátným prostorem modlitby, klidu a věčného odpočinku.

   Liturgická krypta je částí (kaplí) konkrétního středověkého chrámu, stavěná zejména v románském slohu, která je přístupná věřícím a slouží primárně bohoslužebným účelům na rozdíl od krypty pohřební. Pohřby jsou samozřejmě běžné i v kryptě liturgické, byly ovšem určeny panovníkům a vysokým církevním hodnostářům. Původní idea krypt pak spočívá v místě pohřbu světce, patrona daného chrámu a v místě úcty světcovy relikvie. Klenby typických halových krypt jsou obvykle neseny sloupy a polosloupy a obvykle se nachází pod proto vyvýšeným východním chórem. Někdy najdeme ale krypty i pod chórem západním, případně na třetím místě.

   Galerie je věnovaná pouze těm liturgickým kryptám, které mají středověký původ a do jejichž interiéru jsem měl možnost nahlédnout. Vstup do krypty nebývá vždy jednoduchý, a tak je vysoké procento těch, kam se mi z různých důvodů vstoupit nepodařilo. V mém případě jde žel až o několik desítek krypt a je otázkou, jestli budu mít příležitost se alespoň k některým vrátit. Doma se mi to snad již podařilo. Dochované románské krypty v Čechách jsem vinou nedokonalého mládežnického zájmu navštívil všechny až na podruhé!!! Na druhou stranu jsem měl v nejedné kryptě příležitost ke ztišení a třeba i neočekávanou možnost účastnit se soukromé mše ve stísněné kryptě katedrály v Santiago de Compostela a dotknout se relikviáře sv. Jakuba Většího, jeden z mých nejsilnějších a zároveň nejzhmotněnějších duchovních zážitků.

AARHUS
ANDLAU
AUGSBURG
BAMBERG
BATTLE
BAYEUX
BONN
BRANDENBURG
BREMEN
BRUNSCHWEIG
BŘEVNOV
CANTERBURY
CANTERBURY
CARDONA
CRUAS
DOKSANY
DÖMÖS
DRÜBECK
ECHTERNACH
ELNE
FIDENZA
FRITZLAR
FULDA
GANDERSHEIM
GERNRODE
GERNRODE
GNIEZNO
GÖTTWEIG
GRÖNINGEN
HELMSTEDT
HILDESHEIM
INNICHEN
JERICHOW
KÖLN
KÖLN
KONRADSBURG
KONSTANZ
KOUŘIM
LIMBURG
LUND
MAASTRICHT
MAINZ
MARIA LAACH
MEMLEBEN
MERSEBURG
MILANO
MODENA
MONTMAJOUR
NAUMBURG
NEUWILLER-LES-SAVERNE
NORDHAUSEN
OLIUS
PADERBORN
PADERBORN
PANNONHALMA
PARMA
PAVIA
PAVIA
PAVIA
PAVIA
PIACENZA
PIACENZA
PIACENZA
POŘÍČÍ
POZNAŃ
PRAHA
PRAHA
PRAHA
QUEDLINBURG
QUEDLINBURG
RAVENNA
REGENSBURG
REGENSBURG
ROHR
ROSSLYN
SAINT-MARTIN-DU-CANIGOU
SANKT GOAR
SANT BENET
DE BAGES
SANTANDER
SANTIAGO DE COMPOSTELA
SÁZAVA
SOEST
STARÁ BOLESLAV
SAINT-GILLES
TEPLICE
TIHANY
TRZEBNICA
TŘEBÍČ
VERONA
VESZPRÉM
VÉZELAY
WIMBORNE MINSTER
WINCHESTER
WÜRZBURG
YORK
ZÜRICH
© burda 2008-016