L V I

    Pamatuji si velmi přesně, kde padla ona poslední kapka, která dala vzniknout románským lvům. Pomyslný pohár přetekl v nebývalé „lví lokalitě“, v modenské katedrále Santa Maria Assunta e San Geminiano. Jistě přiléhavé označení pro místo, kde kamenní lvi zdobí stavbu od prahů vstupních portálů až po hřebeny střech. Tehdy jsem si pomyslel (únor 2015), že tihle modenští lvi kolem mě jsou hodně dobrým základem pro budoucí webové zpracování. Ačkoliv jsem se na krále zvířat nikdy předtím nesoustředil, složka s obrázky se naplnila překvapivě rychle. Přestože jsem nakonec musel řadu lvů mazat, zůstalo ve výběru i několik starších předloh i mladších provedení a i nadále o některých vybraných zástupcích pochybuji, zda lev skutečně stál vzorem svému tvůrci.

    Lev jako symbol našel uplatnění napříč kontinenty i historickými epochami. V románském umění byl využíván křesťanskou ikonografií, stal se ale i oblíbeným heraldickým symbolem mocných. Lev ztělesňoval nespoutanou sílu a byl přirozenou autoritou. V křesťanské symbolice platil za triumfálního vítěze nad temnotou a za symbol znovuzrození. Často se objevuje v souboji s ďáblem a někdy rovněž vystupuje i jako ďábel sám. Je rovněž znamením evangelisty Marka a v tomto významu bývá často zpodobňován. Lev se objevuje i v konkrétních architektonicky ztvárněných biblických scénách např. zápas Samsona se lvem nebo Daniel v jámě lvové.

    Vyhledáváním románských lvů jsem si rovněž udělal obrázek o nepočetné středoevropské smečce. Nepochybně neregistruji všechny lvy a v pátrání po dalších šelmách nadále pokračuji, přesto se pokusím alespoň o nejstručnější náhled. V domácím prostředí jsou zcela jistě nejslavnější ti z Lapidária Národního muzea, kteří pochází ze zaniklého kostela sv. Jiří na hradě Kouřim a sloužili zřejmě jako podstavec pro křtitelnici. Další zajímavou dvojicí lvů představuje tympanon kostela Matky Boží na Veveří. Nikterak umělecky hodnotná dvojice však více než divoké šelmy připomíná rozdováděná koťata. V tympanonu nedalekého kláštera v Předklášteří nacházíme další pár lvů u nohou Krista, jinou běžící šelmu z reliéfu kostela v Rovné lze rovněž považovat za románského lva. Z polského prostředí jmenuji skupinu ohlazených lvů kolem města Sobótky pod mýtickou horou Ślęźa. Jediného lva (leo albus ve Spišské Kapitule) registruji na Slovensku. V Maďarsku pak stojí za pozornost zejména bazilika v Jáku, kterou lze pro vyvedenou lví smečku považovat za právoplatnou „lví lokalitu“.

AIX-EN-PROVENCE
ANDLAU
ANDLAU
ARLES
ARLES
ARLES
BAMBERG
BAMBERG
BAREYO
BESALÚ
BOPPARD
BOPPARD
BOPPARD
BRAUNSCHWEIG
BREMEN
CREMONA
CREMONA
CRUAS
ELKSTONE
ELNE
FIDENZA
FIDENZA
FIDENZA
GENOVA
GERNRODE
GERNRODE
GIRONA
HAMERSLEBEN
HELMSTEDT
INNICHEN
JÁK
JÁK
JÁK
KÖNIGSLUTTER
KÖNIGSLUTTER
LA SEU D´URGELL
LAAS
LAAS
LE PUY-EN-VELAY
MARIENTAL
MARMOUTIER
MARMOUTIER
MILANO
MODENA
MODENA
MODENA
MODENA
MODENA
MONTMAJOUR
MURBACH
OBERPLEIS
PARMA
PARMA
PARMA
PAVIA
PAVIA
PIACENZA
PIACENZA
PIACENZA
QUEDLINBURG
REGENSBURG
ROSHEIM
ROVNÁ
SAINT-ANDRÉ
SAINT-GILLES
SAINT-GILLES
SAINT-GILLES
SAINT-GILLES
SAINT-JEAN-
SAVERNE
SAINT-MICHEL-DE-CUXA
SANTIAGO DE COMPOSTELA
SANTILLANA
DEL MAR
SÉLESTAT
SERRABONA
SERRABONA
SERRABONA
SERRABONA
SERRABONA
SCHÖNGRABERN
SOBÓTKA
SOBÓTKA-GÓRKA
SOBÓTKA-GÓRKA
SOPRONHORPÁCS
SPIŠSKÁ KAPITULA
STARY ZAMEK
TIHANY
TIROL
TIROL
TIROL
TIROL
TRENTO
TYNIEC
VERONA
VEVEŘÍ
VILLEFRANCHE-DE-CONFLENT
WECHSELBURG
WECHSELBURG
WECHSELBURG
ZÜRICH
ZÜRICH
© burda 2008-016