P O L S K É   H R A D Y

   Pocházím z česko-polského pohraničí a dnes už ani nedokáži spočítat, kolikrát jsem tuto zemi navštívil, neboť rodinné výjezdy za nákupy z devadesátých let nikde neeviduji. Vím ale, kdy jsem vědomě navštívil první polský hrad (pevnost v Kladsku z roku 1994 a Wawel z roku 1999 počítat nemohu) a také vím, že od té doby jsem v Polsku každý rok. Nejsilnější byl rok 2010, kdy jsem do Polska vyrazil hned 4x, namále jsem měl v roce 2013, kdy jsem vylezl pouze na Sněžku. Hrad se jmenoval Šnalenštejn, psal se rok 2004 a já s údivem zjistil, že za čárou nejsou jen podivní trhovci. Do roku 2020 jsem za polskými hrady zorganizoval 22 výprav. Ta první z roku 2006 byla ale stejně nejhezčí.

   Polských hradů není mnoho, jsou dostupné a dle Laksykonu zamków w Polsce jsem jich navštívil zhruba 80%, což je po Česku a Slovensku 3. nejlepší stav. Obecně jsou polské hrady málo zachovalé a pod mladšími přestavbami se ukrývá jen minimum středověké autenticity. Výjimky najdeme v jižní části země (Slezsko a Malopolsko) a rovněž na severu, kde se nachází svérázná skupina hradů Řádu německých rytířů (viz samostatná galerie). Specifikum polských hradů je ale ještě trochu jinde.

   Polsko je patrně zemi s nejprogresivnějším přírůstkem nových hradů. Ačkoliv středověk dávno pominul, Poláci mají stále potřebu stavět hrady. Přestože se za poslední století do havarijního stavu dostaly stovky tamních památek, Polaci raději za miliony staví hrady z nicotných fundamentů nebo okázalými dostavbami komolí historické zříceniny. Výsledky jsou obvykle nevkusné a necitlivé. Týká se desítek hradů. Z počinů posledních let např. Bobolice, Niesytno, Tropsztyn, Rabsztyn, Gostynin, Tykocin, Czchów či Poznań. Komickým projektem je pak stavba hradu Stobnica, který má zřejmě za cíl odsunout rekordy Malborku do průměru.

BARANÓW SANDOMIERSKI
BĘDZIN
BIERUTÓW
BOBOLICE
BRANIEWO
BRZEG
BYSTRZYCA KŁODZKA
CZOCHA
DĘBNO
DUKLA
GLIWICE
GŁOGÓW
GŁOGÓWEK
GOLA DZIERŹONIOWSKA
GOŁUCHÓW
GÓRA
GORZANÓW
GOSŁAWICE
CHAŁUPKI
CHOBIENIA
CHOJNÓW
CHWARSZCZANY
JANOWICE WIELKIE
JAWOR
KANTOROWICE
KARPNIKI
KIELCE
KLICZKÓW
KORZKIEW
KOŹLE
KOŹUCHÓW
KRASICZYN
KSIĄŹ
KUROZWĘKI
ŁAGÓW
ŁAŃCUT
ŁĘCZYCA
LEGNICA
LESKO
LEŚNICA
ŁOMNICA
LUBIN
LUBLIN
MIĘDZYLESIE
NAMYSŁÓW
NIEDZICA
NIEMCZA
NIEMODLIN
NIEPOŁOMICE
NOWY WIŚNICZ
OŁAWA
OLEŚNICA
OPOLE
OPOLE
OPORÓW
OŚWIĘCIM
OTMUCHÓW
PASTUCHÓW
PIESKOWA SKAŁA
PŁAKOWICE
PŁOCK
PROCHOWICE
PRÓSZKÓW
PRUDNIK
PRZEMYŚL
RACIBÓRZ
RZEMIEŃ
RZESZÓW
SANDOMIERZ
SANOK
SARNY
SIESTRZECHOWICE
SŁUŹEJÓW
SOBKÓW
SPYTKOWICE
STOSZOWICE
STRUGA
SUCHA BESKIDZKA
SULECHÓW
SWOBNICA
SZCZECIN
SZYDŁÓW
TOSZEK
TROPSZTYN
TRZEBISZOWICE
TYKOCIN
WARSZAWA
WAWEL
WIELICZKA
WIERUSZYCE
WILKÓW WIELKI
WITOSTOWICE
WOJCIECHÓW
WOJNOWICE
WOŁÓW
WROCŁAW
WSCHOWA
ZAGAŃ
ZATOR
ŹMIGRÓD
© burda 2008-020