P R O C E S   V Ý S T A V B Y

14.7.2019 - jezdce v rezervní přihrádce uvádí francouzský král Ludvík XII. mezi komíny a svorníky.

5.7.2019 - nová gelerie o vodních mlýnech v rezervní přihrádce.

20.5.2019 – poslední aktualizace o románské Praze je významným příspěvkem českého internetu a to nejsem žádnej dragoun. Zároveň jde o rozlučku s městem, ve kterém jsem prožil patnáct tučných let. Radostí měsíce je poslední z památek navštívených v aktuálním kalendářním měsíci. Pravda je ovšem taková, že jsem již dva měsíce prakticky nikde nebyl. Vzhledem k přechodu z tuláckého způsobu života k usedlému budu pravidelnou měsíční radost od nynějška hledat v archivu a vzpomínat tak na mladá léta. Věřím rovněž, že budu schopen dále rozvíjet ruinen.cz, neboť nezpracovaného materiálu mám odhadem na 10 - 15 let. V přípravné složce aktuálně leží 90 rozpracovaných a dosud nepublikovaných galerií. Určitě je na co se těšit.

14.4.2019 – jedna z nejostudnějších galerií se rozloučila kostelem z Vaga. Evropské dřevěné kostely nelze prezentovat bez náležitého zastoupení stavbami z Rumunska, Ukrajiny nebo Ruska. Chyběly rovněž specifické stavby severozápadní Evropy, a proto k dalšímu pokusu o zpracování dojde nejdříve za 20 let. Dřevěných kostelů se ale na ruinen nezříkáme. Zůstává galerie Sloupové kostely, doplněna byla galerie Dřevěné kostely v Česku a na Slovensku a založena byla galerie Dřevěné kostely v Polsku, jejíž kvalitativní složku máme sílu vylepšovat.

8.3.2019 – doplněna galerie Hrady nejinspirativnější, tak jsem se nakonec určité prostorové vyváženosti dočkal.

14.2.2019 – na dlouhé roky proběhla poslední velká aktualizace. V městských fortifikacích přibylo 200 nových měst, která jsem navštívil za poslední 2 roky. To už se nebude nikdy opakovat. Součástí je i zbytková galerie Věže městských hradeb, která dorovnává na rovných 700 měst.

14.1.2019 – v 11. roce ruinen.cz se poprvé podařilo aktualizovat v každém kalendářním měsíci. 12. rok začíná s nadějí, regrese je však nevyhnutelná. Česká renesance v rezervní přihrádce.

4.12.2018 – příprava gelerie Uherské zříceniny byla jednou velkou nostalgií. Sám se do ní budu vracet, abych zavzpomínal na 14 nezapomenutelných let mého mládí. Do stovky byla rovněž doplněna galerie Uherské hrady a opevněné kaštiele.

24.11.2018 – po necelých třech letech se na ruinen vrací galerie Alsasko. Najdete ji v sekci Via romanica.

26.10.2018 - když nás honí čas, okna to jistí, tentokrát v sekci Via romanica.

16.9.2018 – změny v sekci Burgiwej. Novinkou je galerie Schwarzwald a v ní prvních 22 hradů. Doplněna byla gelerie Châteaux des Vosges (Bilstein, Eguisheim, Engelbourg, Frankenbourg, Freudeneck, Hagueneck, Orschwihr, Reichenberg, Reichenstein) a rovněž galerie Hrady na Kremži a Kampu (Grünberg, Langenlois, Ottenschlag, Pernegg, Reinegg, Stein, Wegscheid, Wiesenreith), kde byla vyměněna i řada původních obrázků.

29.8.2018 – hradní okna jsou možná nuda, ale tahle rozhodně stojí za prohlédnutí.

30.7.2018 – rychlá letní aktualizace přináší další sportovní galerii. Tentokrát jsem obíhal arkýře v Schaffhausenu, což je pozoruhodný závod, který lze s přehledem zvládnout pod dvě hodiny.

28.6.2018 - revidována stránka s odkazy. 15 nových odkazů přibylo a 15 nefunkčních bylo odstraněno. Největší přírůstky zaznamenalo Irsko, největší ztráty Německo. S Německem je to vůbec nějaké špatné. Pod Angelou se třese židle a obhájci zlata nepostoupili na mistrovství světa ani ze skupiny.

14.6.2018 – máme tu novou trpasličí galerii, která je co do rolování vůbec nejkratší. Nikoliv z kapacitních důvodů byla rozdělena galerie Pranýře a šibenice, neboť šibenice se na rozdíl od pranýřů mnohem lépe prezentují v horizontální kompozici. O 100% se pak rozrostla galerie Lucerny zemřelých. Budiž to vykládáno jako nejapná rozlučka se svobodou.

3.6.2018 – chlíveček s cifrou ukazuje počet památek v galerii. Je tak lépe vidět, co na ruinen frčí a na čem je třeba zapracovat. Krom toho se data hodí k pohodlnější statistice. Mohu tak snadno prohlásit, že aktualizovaná galerie Mosty je již desátou galerií, kterou jsem poslal nad limitní stovku. Novinkou jsou prampouchy v sekci Urbicus.

28.5.2018 - jsou tomu 2 roky, co se mi v obci Finkenstein zasekl foťák pod svatým Kryštofem. Ve Villachu jsem si proto koupil nový a událost si vyložil jako znamení, že tímto směrem by se má pozornost ubírat neměla. Jenže nejhorší je, když se mi něco usadí v hlavě. V oddíle oblíbené kostely tak přibyla stovková galerie sv. Kryštof, avšak uznávám, že v budoucnu bude muset doznat kvalitativních změn, podobně jako galerie Dvojbrány, kde bylo dnes nahrazeno 15 lokalit.

19.5.2018 – je to teprve tři měsíce, co se na ruinen objevila horkou jehlou ušitá galerie Kuchyně. Pokračování tedy bylo jen otázkou času, neboť archiv nepřestává vydávat další zástupce a z posledního výletu jsem si přivezl přes 30 neobyčejných (vesměs středověkých) úlovků, se kterými je třeba se neprodleně podělit. Novinkou jsou Arkády z různých zámků a paláců.

3.5.2018 – Burgiwej, tedy oblasti s nadbytkem hradů, pomalu docházejí, avšak stále určité možnosti zůstávají. Dnes hrady z oblasti dolního toku Altmühl a dále hrady širokého pásu česko-bavorského pohraničí s rekordní galerií této sekce.

15.4.2018 – a vykulené zřejmě zůstane i nadále, neboť pokračujeme s tématy, které jsou pro naše končiny velmi raritní. Lucernové věže v Oblíbených kostelech a k tomu helmice do stovky.

14.4.2018 – v galerii o chórových přepážkách si Česká republika nezahraje. Nějaké oltářní mřížky by se tu sice našly, ale letnery, kterým je galerie věnována především, se zde již nevyskytují. České oko bude tedy zřejmě hodně vykulené.

31.3.2018 – ještě nikdy jsem v historii webu neaktualizoval 4x v jediném kalendářním měsíci, což jednoznačně zapříčinil letošní chladný březen. Přísun památek zůstává nadprůměrný a dokládá jej 13 nových galerií umístěných v jediném měsíci. Jde zároveń o rekordní počet, pokud nebudeme počítat více než 20 galerií, které vznikly z razantní přestavby 9. 10. 2009. Plodný měsíc završují věže v rezervní přihrádce: Městské věže, Věžní tambury a Helmice.

22.3.2018 – hradní brány, jednoduché téma, neboť každý hrad má nejméně jednu bránu a rozsáhlejší komplexy klidně více než pět. Během přípravy se nicméně odštěpila zajímavá skupinka nazvaná Dvojbrány, která navzdory očekávání naplnila stovku hned napoprvé.

17.3.2018 – v oddílu okruhy z rezervní přihrádky vidíme nové detaily v galeriích Dveře a vrata, Studny a pumpy a Hodiny a orloje.

6.3.2018 – zpracován balík ve kterém byly soustředěny různé výklenky, schránky a skříně. Vznikl tak základ pro galerie: Sanktuária, Vestavěné skříně, Sedile, Truhly a Výlevky. Z přebytků pak byly založeny nové pracovní složky pro prevéty, chrliče, pohřební niky a smolné nosy.

26.2.2018 – zásah do sekce Monasticon tentokrát neškatulkuje kláštery podle řádů a řeholí, ale třídí je podle částí klášterního organizmu, jako jsou křížové chodby, kapitulní síně, refektáře nebo dormitáře. Ačkoliv do hry vstupuje okolo 250 klášterů, pouze 7 lokalit je v tuto chvíli zastoupeno ve všech galeriích: Alcobaca, Anežský klášter, Eberbach, Poblet, Santes Creus, Silvacane a Tomar.

15.2.2018 – otevřel jsem pracovní složku Komíny, krby, kamna. Ukázalo se, že část materiálu je možné publikovat pod názvy: Komíny a Kuchyně (rezervní přihrádka) a Hradní topeniště (inspirativní zříceniny).

3.2.2018 – miniaturní galerií Svaté schody vstupujeme do druhého desetiletí. Doplněny byly rovněž Kaple Božího hrobu a Loretánské kaple. Novinkou je nepřehlédnutelná galerie Ruinen radosti, která je Julčiným protestem proti investicím do sociálních sítí. Stačilo jen znovu si položit otázku, k čemu je to dobré. Kdo chce cokoli komentovat či lajkovat, může tak učinit skrze mail. Všem odpovídáme a s některými chodíme už i na pivo.

29.1.2018 – ruinen slaví 10. narozeniny!!! Navzdory názvu již dávno nejde o web zaměřený jen na zříceniny, neboť hradům a zříceninám je věnována jen necelá třetina obsahu, viz nové vstupní info. Narozeninovým dárkem měl být Julčin profil na facebooku, ale přípravu jsem nechal na poslední chvíli a vtíravé prostředí facebooku ve mně zatím neprobouzí nic jiného, než pocity zoufalství. Od záměru velmi pravděpodobně upustím. Nejsem zvyklý chodit v mantinelech.

28.1.2018 – poslední úklid v předvečer oslav a sčítání dat do historicky první statistiky. Na mušku vzata sekce Via romanica, konkrétně zkvalitnění galerie Liturgické krypty a doplnění galerie Mistr z Cabestany. Ze sekce byla zároveň přemístěna rovněž obměněná galerie Kristus v mandorle, neboť románština v obsahu patřičně nedominovala.

24.1.2018 – příprava galerie Zaniklá sídliště vzala asi 2 měsíce, ale s výsledkem jsem velmi spokojen. Horší je to s nahodilou galerií Skanzeny a zóny lidové architektury, ale aspoň jsem nahodil.

21.12.2017 – prohrábl jsem odpad, který zbyl z příprav galerie „Klenby“ a vytvořil dvě nové: „Svorníky“ a „Stropy a krovy“. Dále jsem rozšířil stařičkou galerii „Židovské hřbitovy“, avšak pouze kvantitativně. Místo několika set náhrobních kamenů jich je nyní v galerii několik tisíc.

14.12.2017 – vrtal jsem se ve vrchnostenských sídlech. Výsledkem jsou dvě staré převrtané galerie a dvě nové. Nové jsou „Zámky“ a „Zaniklé hrady a tvrze“, převrtané „Tvrze“, kde je 70 nových lokalit a „Zámky ohrožené a zpustlé“, kde je novinek asi 20.

30.11.2017 – zásah do galerie Dřevěné kostely a cerkve přinesl 3 samostatné větve. První je evropská, ačkoliv je naplněna zejména polskými příklady, druhá je československá, uvedená vzpomínkovou fotografií podpáleného kostela Guty a třetí větev je specializovaná a pojednává o sloupových kostelech.

22.11.2017 – změny v sekci Urbicus. Novinkou je galerie Okna měšťanských domů, radnic a paláců. Větší obměny doznala galerie Portály, kde byly nahrazeny výplňové příklady, menší obměny pak galerie Arkýře v téže sekci. V souvislosti s okny pak byla lehce pozměněna i galerie Hradní světnice.

25.9.2017 – galerie Venkovské gotické kostely měla přinejmenším středoevropské ambice. Dnešním dnem byla pozastavena v rozletu a křídla zastřižena na hranicích České republiky. Bonusem jsou pak středověké kostely na Gotlandu.

5.9.2017 – románské křtitelnice v sekci Via romanica

29.6.2017 – na necelých dvacet stran textu vydá článek, který představuje Řád německých rytířů a část křižáckých hradů v Pobaltí.

22.6.2017 – zahájil jsem velkolepé vykuchávání kostelů. Pro začátek gotické portály, rozety, klenby a varhany.

27.5.2017 – květen zůstává ve znamení složek hradního organismu. Dnes obsáhlé pojednání o vydřevených světnicích a stručný přehled předsunutých a vysunutých opevnění.

20.5.2017 – přestavěna a dovršena galerie Hradní kaple, kde z původního souboru zůstalo jen 35 obrázků. Novinkou je galerie Hradní arkýře, kam se vešlo i několik příkladů z tvrzí a zámků. Pro pořádek připomínám, že jiná galerie o arkýřích již nějaký čas existuje v sekci Urbicus.

28.4.2017 – nová galerie Rakouské hrady. O hrady Burgenlandu doplněna galerie Uherské hrady.

22.4.2017 - rok jsem sbíral Piety.

31.3.2017 – v oddílu oblíbené kostely máme nově dvě poutní cesty. Svatou cestu z Prahy do Staré Boleslavi a poutní cestu na Hájek. Kompletně zrevidována byla i stránka s odkazy. Přibylo 20 nových linků, avšak pro nefunkčnost bylo 8 jiných webů odstraněno. Největší ztráty utrpělo Slovensko.

25.3.2017 – příprava poslední aktualizace zabrala celou zimu, neboť jsem se rozhodl rozšířit galerii o městských fortifikacích. Ze stovky je pětistovka rozdělená do čtyřech galerií. Vzhledem k otextování jednotlivých lokalit patří dnešní přírůstek k těm historicky nejvydatnějším.

10.1.2017 – vždy jsem si přál být encyklopedistou nebo alespoň Karlem Kučou - 200 zvonic ve dvou galeriích v záložce okruhy z rezervní přihrádky.

16.12.2016 – v předchozích dnech jsem kromě pražských věží doplňoval i pražské kostely. Povzbuzen úspěšným zpracováním římských kostelů jsem se pustil i do kostelů pražských, neboť je Praha druhé a zatím poslední město, kde jsem schopný stovkovou galerii připravit.

15.12.2016 – že mě to nenapadlo dřív, Praha stověžatá, galerie přesně šitá na míru. 100 a dost.

5.12.2016 - o 43% je větší galerie „Kaple Božího hrobu“, o 35% se rozšířila textová galerie „Mosty“ a nezanedbatelných 28% získala galerie „Kartuziáni a kamaldulové“.

22.11.2016 - nápad vytvořit galerii římských svatyň se zrodil dávno předtím, než jsem do Říma vyrazil a je dokladem, jak zásadně ruinen ovlivňuje plánování mých cest, ale i snímání navštěvovaných objektů. Hlavním kritériem byla horizontální kompozice což u velkého množství kostelů nešlo vzhledem k těsné okolní zástavbě uspokojivě provést a člověk se musel spokojit s detailem či interiérem. K naplnění galerie potřebuji tradičně 100 kusů, což v Římě nepředstavuje větší problém (obešel jsem jich téměř 200), avšak několik desítek kostelů nešlo zachytit jinak, než na výšku, jiné rozbíjel stín nebo byly příliš „obyčejné“. S konečným výsledkem jsem ale velmi spokojený. Hodně mi zbylo a pokračování není vyloučeno.

11.11.2016 – dalším zásahem do ruinen významně doplňuji tři stávající galerii. Už třetího rozšíření se dočkalo Polsko (sekce Via Romanica), kde tentokrát přibylo 19 nových lokalit. Zřejmě konečné rozšíření proběhlo v galerii Jura Krakowsko-Częstochowska (sekce Burgiwej), neboť již není o co rozšiřovat. Posledními příspěvky jsou Będzin, Slawków, Tarnów, Dębno, Niepołomice a Morawica. V případě premonstrátských klášterů je však konec v nedohlednu neboť tomu ještě nejsou ani 2 měsíce, co jsem navštívil zcela základní klášter v Prémontré. Kromě mateřského kláštera přidávám z Francie ještě Pont-a-Mousson, Laon a abbaye de Lieu, polské norbertanie zastupuje Hebdów, Kraków, Strzelno, Imbramowice a Żukowo, české pouze zaniklé Louňovice. Dospěl jsem ale k názoru, že se přeci jen vypravím do Teplé.

6.9.2016 - zatím největší galerie v sekci Burgiwej je o hradech ve Walesu. Materiál posbírán v letech 2014 a 2016.

26.6.2016 – Rakousko je čtvrtou geografickou oblastí, kterou představuje sekce Via romanica. Pokouším se zde o celkový náhled na románskou architekturu v oblasti dnešního Rakouska a severoitalského Jižního Tyrolska a s obvyklou střídmostí přibližuji většinu základních památek. Námitkám a připomínkám jsem jako vždy otevřen.

20.6.2016 – pusťme se bez velkého otálení do druhé stovky. Tu otevírá poněkud kuriózní galerie, neboť nasbíraný materiál (tématicky jednotný) pochází z jediné památky, což je na ruinen jev zcela ojedinělý. Nejde o střešní tašky ani dlažební kostky, ale Brány hradu Hochosterwitz.

12.6.2016 – na ruinen propukly bouřlivé oslavy, neboť byla vložena galerie s pořadovým číslem 100!!! Jubilejní galerie představuje Katarské hrady, které jsou turisticky velmi atraktivní a mnohými považovány za nejkrásnější na světě. Zároveň jde o hrady, které jsou úzce spojeny s jednou z nejemotivnějších period středověké historie, katarskou herezí. Nejdelší galerie webu obsahuje nadprůměrné množství textu, neboť byla zpracována z podkladů k tématické přednášce, která měla svou premiéru v lounském muzeu 12.11.2015.

31.5.2016 – velkou aktualizaci střídá malá. Nová galerie Lucerny zemřelých je k vidění v rezervní přihrádce a zatím obsahuje pouhých 18 příkladů. Jde o další horké téma, které vstoupilo do hledáčku mé pozornosti teprve letos.

23.5.2016 – následující aktualizace je dílem několika měsíců. Spočívá v celkové úpravě záložky Oblíbené kostely, kde vznikla nová sekce MONASTICON zaměřená na okruhy vztahující se ke klášterům. Monasticon obsadily 4 starší galerie, přičemž upravena byla jen galerie o kapucínských klášterech a zejména 8 zcela nových galerii, které katalogizují kláštery dalších významných řádů a řeholních společenství. Na ruinen tak ve finále přibylo v  jediném dni více než 450 nových míst a spolu s  dříve umístěnými kláštery vytváří sekce Monasticon sbírku obsahující přes 800 lokalit.

30.4.2016 – na další příspěvek jsem trochu zatlačil, neboť ještě nikdy nebylo v historii webu aktualizováno 3x v jediném kalendářním měsíci. Dnes sto špitálů a historických nemocnic pod záložkou Oblíbené kostely.

18.4.2016 – z ruinen mizí poslední galerie podle „starého“ mustru. Přestavbou prošla galerie „Cisterciácké kláštery“, která byla naposledy doplněna (až téměř k samotnému stropu) už před více jak 3 lety. Aktualizace proto nespočívá v dalším rozšiřování, ale spíše v obměně, neboť v uplynulých letech jsem navštívil dalších asi 80 klášterů. Mnoho lokalit rovněž fungovalo duplicitně v galerii „Zříceniny klášterů“, kde po posledních změnách patří téměř polovina lokalit cisterciáckům. Na ruinen je tak v obou galeriích k vidění bezmála 150 cisterciáckých klášterů a v šuplíku mi jich k dnešnímu dni zbývá už asi jen 35. Pokračuji dále. Už za 14 dní, dáli Pámbu, bych měl navštívit další dva. Refreš po čase postihl i stránku s odkazy.

3.4.2016 – v březnu jsem propadl větrným mlýnům. Obvykle neservírují nápady horké. Dnes však téměř polovina obrázků ještě nestačila vychladnout a ani tenkou knížku od Martina Janošky jsem ještě nepřečetl celou.

13.3.2016 – jedna z největších aktualizací v historii webu přináší v sedmi nových galeriích více než 1200 památek. Vše se odehrává v rezervní přihrádce, kde vznikla nová sekce URBICUS, která si klade za cíl sdružovat okruhy týkající se měst. Právě sem byly vloženy nejen všechny nové galerie o radnicích, měšťanských domech (portály, arkýře) a hrázděné architektuře, ale i 3 starší galerie o městských fortifikacích a domovních znameních. Z důvodu duplicity byly při této příležitosti nicméně odstraněny i 2 starší galerie. Zmizela „Města česko-rakouského pomezí“, kterou z větší části polkla galerie „Domy středoevropských měst“ a rovněž zmizela i galerie „Alsasko“. Obsah této druhé je z velké části umístěn zejména v galerii „Fachwerk“ a zároveň zpracovávám téma románské architektury v Alsasku.

16.2.2016 - zásadně doplněno několik stávajících galerií. Stovku naplnila textová galerie "Zříceniny klášterů" a obrazová galerie "Zříceniny kostelů a kaplí". Obrázky rovněž přibyly zejména v galeriích: Liturgické krypty, Kristus v mandorle a Kostely ohrožené, zpustlé a zaniklé.

26.1.2016 – po čase se na ruinen opět vrací individuální klikací ikony. Myslím, že takto jsou seznamy galerií přehlednější i lákavější k rozkliknutí. Definitivně tak stránky opouští Zlenice podle Josefa Lady, střechy Kalwarie Zebrzydowske a výřez z veduty Norimberka. Změnou je rovněž kompletně přepsaná a do stovky doplněná galerie Benediktinské kláštery.

4.1.2016 - registrována doména ruinen.cz a několik následujících dní laděn původní web přenesený z ruinen.ic.cz. Webhostingu ic zároveň velmi děkuji za osmiletou podporu.

28.12.2015 – hektická vánoční aktualizace spočívá v doplnění Hradů nejinspirativnějších a Les Cathédrales. Úplnou novinkou jsou ale práce s Google Maps a odkazy na mapy. V galerii Hrady nejinspirativnější je nově aktivní státní vlajka, která odkazuje na snímek z Google Earth. Musím ale přiznat, že tímto způsobem neplánuji zaktivnit žádnou z dalších galerii, neboť je to časově náročné a efekt zanedbatelný. Spíše se v budoucnu pokusím vytvořit další vlastní mapy, které by v ideálním případě mohly mít charakter databáze, třeba i nezávislý na osobní zkušenosti. Vzhledem k možnostem map zároveň u těchto dvou nerespektuji limitní stovku.

30.11.2015 – pro nesourodý obsah byla zrušena jedna z nejstarších galerií (dělená ještě podle roku navštívení), která nesla v poslední fázi krkolomný název „Megalitické stavby tehdejší i dnešní a přírodní kamenné památky.“ Nebyla zrušena bez náhrady, neboť o archeologické památky je na ruinen velká nouze. Kromě vyloučených přírodních památek tak v rezervní přihrádce můžeme nadále obdivovat megality (v okruzích menhir, kromlech, dolmen) doplněné o nové přírůstky.

22.11.2015 - vůbec poprvé otevírám čistě cestovatelskou galerii, která je průřezem naší cesty po norském souostroví Lofoty. Věrnost zachovávám ale i tradičním okruhům. Tři nové Burgiwej provází hrady v Harzu, Durynském lese a na řece Dyji.

22.10.2015 – každá ze tří záložek dostává po jedné nové galerii. Inspirativní zříceniny České hrady, Oblíbené kostely Kruhové kostely a Rezervní přihrádka Pranýře a šibenice. Osobně zajímavá je zejména galerie Kruhové kostely, kam jsem posledního reprezentanta naháněl ještě dnes odpoledne. Od malička jsem jezdíval do České Třebové za tetou nebo k zubařce, a proto bylo na pořízení byť jediného snímku zdejší rotundy vždy moře času. Česká Třebová se tak neplánovaně stala první navštívenou, avšak poslední vyfocenou českou rotundou.

10.10.2015 – novinky po delší odmlce se opět zřícenin netýkají. Tři nové galerie přibližují zachovalé hrady a tvrze. Tvrze zejména české, hrady v Sasku a Uhrách.

24.6.2015 – únorová a zejména dubnová aktualizace jasně naznačila, že ani architektonické detaily mi nejsou cizí. Snad slova stvrdím druhým červnovým příspěvkem, který je zaměřený výhradně na detail. O dlouhodobý trend však nejspíš nepůjde. Ostatně v tuto chvíli připravuji asi patnáct dalších okruhů a ani jediný není o detailu. Dnes je o čtyři nové galerie obohacena sekce VIA ROMANICA, kde několik prvků od Mistra z Cabestany zasypaly portály, tympanony, lvi a mandorly.

18.6.2015 – přestože se na tomto webu nachází více než 3000 památek, teprve nyní se do výčtu dostává také první objekt z mého rodného města. Jde o jedno ze sta poutních míst, která představují hlavní proud této aktualizace. S poutními místy úzce souvisí kalvárie a křížové cesty, kterým věnuji druhou stovkovou galerii. Poslední novinkou je poněkud útlejší galerie o kaplích Božího hrobu. Tyto zase úzce souvisí s posledním, XIV. zastavením křížových cest, tj. Ukládáním do hrobu. Byť jde o jedno velké propojené téma, všemi galeriemi v tuto chvíli prostupují pouze tři lokality: Kalwaria Źebrzydowska, Maria Lanzendorf a Wambierzyce.

28.4.2015 – dostává se nebývalé pozornosti zanedbávaným okruhům z rezervní přihrádky. Zcela novým tématem jsou mosty, stejně tak domovní znamení staré Prahy prezentované hned ve dvou stovkových galeriích.

25.2.2015 – bylo rozhodnuto, že prozatímně pojmenovaná sekce ROMANES bude nově uváděna souslovím VIA ROMANICA. Při této slavnostní chvíli tam rovněž vkládám dvě nové galerie. První uvádí do problematiky románského Katalánska, druhá se vůbec poprvé pokouší mapovat dílo konkrétního umělce. Nuže, přijměte pozvání do dílny Mistra z Cabestany. Zapadnout rovněž nesmí další dvě nové galerie v sekci BURGIWEJ. Jed o hradovou velmoc, severoitalskou oblast Trentino-Alto Adige.

23.1.2015 – po celkové revitalizaci nahrána prezentace v novém, v pořadí již třetím, kabátě. Zásadní změnou je především kompletní zeštíhlení (původních cca 500 stran zredukováno na 63), které zasáhlo zejména abecední galerie. Zrušeny byly textové galerie jednotlivých zřícenin a abecední rozcestník prozatím nahrazen jednoduchou obrazovou galerií na dané písmeno. Nedávno obměňované abecední galerie B, C, D, EF, a L zůstaly s drobnými úpravami zachovány. V rámci této rozsáhlé likvidace však vznikly dvě nové galerie „Ohrožené zámky“ a „Fragmenty zdiva“, které dílem připomínají původní místa. Rovněž zmizela záložka „Kamenné monolity“, která splynula s někdejší „Rezervní přihrádkou“. Velkých změn doznaly rovněž galerie „Židovské hřbitovy“, „Kamenné kříže“, „Dřevěné kostely“, „Gotické kostely“, „Židovské synagogy“ a další, kde rovněž došlo k zvětšení původních miniatur.

24.11.2014 – v létě jsem jednu galerii uzavřel a poslední dva týdny se intenzivně šťoural v další. Výsledkem je rozklad galerie „Církevní stavby zpustlé, zřícené a zaniklé“, která je však nahrazena hned třemi nástupnickými okruhy: „Kostely ohrožené, zpustlé a zaniklé“ (slovem zaniklé myšleno, využité k jiným účelům), „Zříceniny kostelů a kaplí“ (spíše dlouhodobé a jako zříceniny konzervované), a „Zříceniny klášterů“, která je na rozdíl od předchozích doplněna slovem a stává se vlajkovou lodí nové aktualizace. Upozorňuji rovněž, že mezi novými galeriemi není žádná ostrá hranice a svým obsahem se velmi prolínají. Prezentované obrázky jsou opět náhodné, kriticky bylo přistoupeno pouze k výběru klášterních zřícenin, kde je opravdu jen to nejlepší z mé paměti.

24.8.2014 – tímto dnem zanikla galerie „Románská sakrální architektura“ a 225 prezentovaných kostelů bylo odstraněno. Některé dočasně, jiné napořád. Zřízena byla ale nová sekce, prozatím nazvaná ROMANES, kde je románské umění nadále prezentováno. Přesměrována sem byla první nástupnická galerie zabývající se románskou architekturou v Polsku, která byla při této příležitosti znovu rozšířena. Do nové sekce byla rovněž zařazena galerie „Liturgické krypty“ (opět rozšířená), která má k tomuto stavebnímu slohu rovněž blízko. Zcela nově, avšak za použití některých původních obrázků, byla vytvořena galerie „Česko“, která se zabývá románským uměním na našem území. Pro absenci fotek či nedostatek osobních zkušeností však rovněž není vyčerpávající.

12.6.2014 - do své konečné podoby se mi podařilo dovést první textovou galerii – městská opevnění. Mám tedy naději, že ke stovce lze dovést i úžeji vymezené téma, než jen tisíce smírčích křížů nebo statisíce židovských náhrobků. Do budoucna budu mít nejspíš snahu vytvářet taková kritéria, aby stovka v galerii byla pokud možno co nejdéle nedosažitelná.

31.5.2014 – provedena změna v galerii EF, z původních 16 zřícenin polovina smazána a přidáno 30 nových, zejména německých. Nových je i několik odkazů o románském umění, klášterech v Normandii, vodárenských věžích nebo detailech staré Prahy.

28.3.2014 – značnou péči vyžaduje stránka s odkazy, neboť je to prostor velmi proměnlivý. Průběžně sice přidávám nové linky, čas od času ale musím některé nefunkční odstranit. Zmizení některých dobrých webů mi občas přijde zvláště smutné. Po dnešní údržbě jsem se musel rozloučit s pěticí webů, několik dalších bylo přesměrováno, nových odkazů je pak asi 17, zejména pro Rakousko, Polsko a Slovensko. Velkou novinkou je také galerie L-RUINEN, z původních 28 lokalit bylo 9 smazáno a 31 nových přidáno. Jde o zatím nejvelkolepěji pojatou galerii s cílem pokořit celkovou hranici pěti set prezentovaných zřícenin.

22.2.2014 – možná překvapivě brzy, ale kromě toho, že bylo potřeba udělat některé opravy v poslední aktualizaci, přináším i některé novinky. Jako první uvedu srdeční galerii k liturgickým kryptám, jako druhou pak pradávnou Burgiwej po hradech na Kremži a Kampu. O deset linků se opět rozšířil výstup s odkazy, doporučuji zavítat především na stránky o německých mlýnech.

17.2.2014 - protentokrát dokončena gelerie D (z původních 21 lokalit smazáno 6 a přidáno 17), drobné úpravy v Burgiwej České středohoří a přidáno několik odkazů, zejména z oblasti Badenska-Württemberska.

3.1.2014 – během vánočních dnů volna jsem zapracoval na galerii C a jen málo chybělo k prezentaci už v roce minulém. Přestože z původních 24 lokalit bylo 7 smazáno, nově přidaných objektů je 21. Bonusem je pak další Burgiwej, tentokrát z Jury a okolí Krakova.

13.12.2013 – zahájena rozsáhlá rekonstrukce nosného tématu. Spočívá v přestavbě abecedně rozdělených galerií o zříceninách, které byly v této podobě uvedeny už. 9.10.2009. Zároveň dochází ke změně konceptu platného od založení tohoto webu. Začínáme galerií B jako burda (z původních 23 lokalit bylo 11 smazáno a 22 nových přidáno) a v několika následujících letech by mělo dojít k přestavbě zbývajících. Prozatím bohužel nepůjde o vyčerpávající soubor. Po zásadní aktualizaci je také staronová galerie Hradů nejinspirativnějších, která dosáhla hranice 70 kusů.

4.12.2013 – po delší odmlce opět nová aktualizace. Dotýká se především katedrál a formou Burgiwej zpracováno asi 90 německých hradů na Rýnu, Mosele, Neckaru a v pohoří Eifel. Chystá se velká rekonstrukce nosného tématu, tak snad první vlaštovku uvidíme ještě letos.

24.6.2013 – trvalo to docela dlouho, ale nová podoba „rezervní přihrádky“ je alespoň pro začátek hotová. Hlavním tématem jsou avizovaná města a zejména městská opevnění. Mimo téma je pak galerie s obrázky, které představují Kosmovu kroniku českou. Zatím jen internetem teď hodně brouzdám po britských ostrovech. O tuto část Evropy jsem tak mohl doplnit stránku s odkazy.

12.3.2013 – provedena údržba a několik drobných úprav napříč galeriemi. Pod „inspirativními zříceninami“ byla vyladěna galerie „Hradní kaple“ provizorně nahozená už v říjnu 2009. Naopak galerie „Městská opevnění“ z téže aktualizace byla dočasně smazána. Chystá se však nové pojednání k otázce městských fortifikací. Již v brzké době bude umístěno v „rezervní přihrádce.“ Významně rozšířena byla také galerie „Cisterciácké kláštery“. Narostla o 131,4%, což je více méně produkce posledních dvou let. Vyměněny byly i některé původní obrázky.

28.2.2013 - spíše redukční úpravy zaznamenala galerie o zpustlých a zřícených kostelech. Smazáno bylo asi 50 lokalit a přidáno bylo asi 25 nových míst. Galerie tak prezentuje 100 nejzajímavějších a osobně navštívených kostelních zřícenin. Další objekty je pak možné vidět v jiných galeriích. Aktualizována byla také stránka o kapucínských klášterech. Za poslední 2 roky jsem navštívil nejméně 13 dalších klášterů, které jsou zde v onom minimu zaznamenány.

19.2.2013 - první aktualizace v tomto roce spočívá v kompletní přestavbě záložky kamenné monolity. Vznikly tři samostatné galerie o maximálním počtu 100 kusů, přičemž naplněny byly pouze první dvě – Kamenné kříže a Židovské hřbitovy. Ke třetí galerii o megalitických památkách bude třeba ještě něco pochodit.

15.12.2012 – v prvé řadě otevřena zbrusu nová galerie o benediktinských klášterech, něco přes padesát doposud navštívených lokalit. Dále byl učiněn první krok za účelem rozkladu galerie o románských kostelech. Napříště by mělo být románské umění předkládáno ve stravitelnějších soustech, začínáme tedy románským Polskem. Konečně pak byla opět rozšířena stránka s odkazy.

18.11.2012 – nové příspěvky nabízím v kategorii Burgiwej. Zcela nově zpracována Provence a Donautal spolu s Grosses Lautertalem. O Dolní Kounice byla doplněna burgiwej Hrady na Oslavě a Jihlavě a tři kousky přibyly do burgiwej Wasgau & Pfälzerwald.

7.6.2012 – mohutně rozšířena galerie Les Cathédrales a Hrady srdci nejmilejší a jako novinku nabízím galerii o loretánských kaplích. Částečně byla doplněna i stránka s odkazy, kterou jsem si posledně omylem přepsal.

28.3.2012 – nové Burgiwej z naší vlasti a několik přírůstků odtud vycházejících. Za České středohoří jsou to: Fredevald, Hazmburk, Kamenice, Libčeves, Scharfenstein, Střekov a Vrabinec, za hrady na Oslavě a Jihlavě jsou to: Dolní Heřmanice, Dub, Kraví Hora, Lamberk, Levnov, Rabštejn, Sedlec, Senorady, Tasov a Templštejn.

20.3.2012 – přidáno 26 nových objektů, včetně posledních zbytků z roku 2004. Tento rok je tedy v tomto ohledu kompletně vysán (Beňovy, Bzí, Březnice, Branovice, Český Šternberk, Dražice, Freudenstein, Fuglhaus, Kácov, Landštejn, Louka, Markl, Němčice, Nová Včelnice, Nový hrad, Nejdek, Pirknštejn, Roupov, Švihov, Točník, Tuchoraz, Týnec nad Labem, Tůmův vrch, Vítkův hrádek, Vyšehrad, Žebrák). Dále pak aktualizováno: Mrač, Zlenice, Borotín, Starý Rybník, Výrov.

5.11.2011 – někdy kolem tohoto data bylo prezentováno Broumovské baroko, co ještě se tehdy stalo, se v tuto chvíli stále šetří.

22.9.2011 – novou podobu dostává záložka inspirativní zříceniny. Okruhy Burgiwej mapují regiony přeplněné hrady. Zvu Vás tedy do Česko-Saského Švýcarska, do Vogéz a do Wasgau, oblasti na francouzsko-německé hranici.

26.6.2011 – poslední přírůstky před letní sezónou: Myšlín, Kladruby, Frymburk, Újezdec, Košťálov, Skalka, Oltářík, Ostrý. Kostomlaty, Oparno, Blansko, Mydlovar, Kuncberk a dvě aktualizace: Jestřebí a Střela.

22.5.2011 – doplněny dvě starší galerie v kategorii oblíbených kostelů. Nové obrázky nahrány do galerií „Církevní stavby zpustlé, zřícené a zaniklé“ a „Dřevěné kostely.“

15.5.2011 – nové přírůstky do galerie jsou tentokrát voleny poněkud netradičně. Kompletně jsem vytěžil rok 2003 a na kandidáty jsem nebyl ani moc přísný. K již prezentovaným lokalitám tak kromě hradů z nových oblastí přibyly i některé původně odmítnuté. Lze očekávat, že v budoucnu se už žádná nová zřícenina s tímto rokem neobjeví. (Čepička, Košíkov, Újezd, Rohy, Pustohrad, Říčany, Radkov, Plankenberk, Chvatěruby, Liběhrad, Návarov, Košťálov, Dolní Štěpanice, Nístějka, Frýdštejn, Vranov, Cimburk, Bohuslavice, Nechvalín, Hrádek u Snovídek, Kepkov, Bošovice).

25.2.2011 – charakteristickým znakem vesnice je kromě hospody, obecní školy a pomníku padlých také kostel. Vše bývá pěkně pohromadě, často na návsi. Kořeny většiny vesnických kostelů sahají hluboko do středověku. Nejsou-li románské, jsou alespoň gotické. Představuji obnovenou galerii venkovských gotických kostelů, které nejvíce upoutaly moji pozornost. Nemožné vkládat všechny.

8.2.2011 – přidáno 26 nových hradů, které pochází především z oblasti Lužických hor, Českolipska a Malých Karpat. Zbývající jedince je třeba hledat v okolí Mladé Boleslavi. Devět z těchto hradů jsem k tomuto datu navštívil již dvakrát: Bezděz, Biely Kameň, Dobrá Voda, Dračí hrádok, Falkenburk, Frýdlant, Hamrštejn, Karlsfried, Korlátka, Kuchyňa, Kvítkov, Lipý, Malý Bezděz, Milštejn, Myškův Hrádek, Ostrý Kameň, Pajštún, Pihel, Plavecký hrad, Roimund, Sloup, Svojkov, Velenice, Velké Horky, Výrov, Zásadka.

7.1.2011 - otevřel jsem novou galerii cisterciáckých klášterů. Je sice ve stejném stylu, má ovšem malinko odlišnou formu. Nahradila nesourodou a prakticky nezpracovanou galerii oblíbených klášterů. Zůstalo z ní jen asi 9 kousků.

4.12.2010 – letošní poslední příděl hradů pochází z rychlocyklovýletu po Českém Středohoří (2006 – Kalich, Kamýk, Litýš), z velké stopovací akce po Slovinsku (2007 – Kamnické hrady, Radohova Vas, Stari grad, Vipava, Višnja Gora), z jarního toulání v kozelském polesí (2008 – Dršťka, Homberk, Javor, Lopata, Mydlný, Nezvěstice, Radyně, Vlčtejn), dále letní nástřel Karlovarska (2006 – Hartenberk, Andělská Hora) a jednotlivé výlety na Windsor (2006) a do Chvalkovic (2009). Při této příležitosti rovněž nabízím doplněnou galerii kapucínských klášterů.

3.11.2010 - doplněna a přestavěna galerie těch nejlepších hradů.

21.10.2010 - po letní pauze trocha oživení v podobě středověkých katedrál.

13.5.2010 - aktualizace Choustníkova Hradiště a 17 nových objektů navštívených během 13ti různých výletů. Na mnoha místech jsem byl už i vícekrát: Cornštejn, Čejchanov, Frejštejn, Hardegg, Kožlí, Maidštejn, Maškovec, Mlékovice, Mrač, Odranec, Sion, Stará Dubá, Vimberk, Wessenstein, Zbořený Kostelec, Zlenice, Zvířetice.

2.4.2010 – už jsem měl být dávno na Homoli, ale protože přes noc napadlo spoustu sněhu věším tady v pokojíku novou stránku o mé cestě po židovských synagogách.

8.3.2010 - k dovršení třístovky přispělo několik objektů z cyklovýletu po Lounsku, Žatecku, Kadaňsku a Podbořansku, dále týdenní pobyt v okolí Luhačovic a cyklovýlet na Hanou - Brumov, Cimburk, Dobříčany, Engelsberg, Hlubany, Křečov, Lina, Lukov, Náměšť, Nepomyšl, Neprobylice, Pětipsy, Postoloprty, Starý Světlov, Vraní hora, Vranová Lhota, Zuvačov, Žerotín. Posledním do počtu byl výlet na hrad Michalovice.

12.2.2010 – zatím snad vyčerpávající galerie románské sakrální architektury. Všem těm co mě popohnali uctivé díky.

24.12.2009 – v prvé řadě přidávám extra hrady prvního putování po Slovensku (Blatnica, Hričov, Lietava, Sklabiňa, Súľov) a dva legendární, opakovaně navštívené (Starý hrad a Strečno). Dále cyklovýlet v širší oblasti horního toku Berounky z roku 2007 (Angerbach, Březina, Kamýk, Krakovec, Krašov, Libštejn, Nový Dvůr, Svinná, Šebíkov, Žihle) a dávný cyklovýlet z okolí Havlíčkova Brodu z roku 2004 (Borovsko, Červená Řečice, Chlum, Lhotice, Lipnice, Nelechov, Proseč, Ronovec, Sokolohrady, Speřice). Nově je vytvořena galerie kapucínských klášterů.

13.11.2009 – doplněno 17 nových zřícenin z Kamptalu (Dobra, Lichtenfels, Mahrersdorf, Ödes Schloss, Rundersburg, Schauenstein, Schwarzenberg, Schwarzenöd, Steinegg, Thurnberg) a Plzeňska (Dolní Bělá, Frumštejn, Komberk, Líšťany, Nekmiř, Podmokly). Sedmnáctým objektem je manský dům legendárního Křivoklátu. Poprvé byla provedena aktualizace stávajících objektů. Jde o východočeské hrady Červená Hora, Pecka, Rýzmburk a Vízmburk. Aktualizována a doplněna byla také stránka s odkazy.

9.10.2009 - hlásím konec doposud nejdelší aktualizační pauzy. Do budoucna budou kratší, ale časem jistě i mnohem mnohem delší. Přes léto jsem sbíral nové zážitky a ty už známé po večerech nově uspořádal. Výsledkem je, že nezůstala žádná z hlavních stránek beze změny a především došlo k dalšímu rozvětvení. Inspirativní zříceniny jsou abecedně rozděleny do menších galerií, oblíbené kostely pak do menších tématických skupin. Novinky však hledejte jen mezi dřevěnými kostely. Zcela nové tématické galerie jsou pak u inspirativních zřícenin. Založena byla galerie těch nejinspirativnějších, galerie hradních kaplí a galerie městských opevnění.

19.6.2009 - a máme tu další novinky z oblasti Kamptalu, Chebska a České Kanady. Těchto 20 památek jsem navštívil v roce 2008 (Český Rudolec, Falkenberg, Gars, Hazlov, Cheb, Imbach, Kamegg, Kostelní Vydří, Krasonice, Kronsegg, Maříž, Rehberg, Senftenberg, Schiltern, Schimmelsprung, Schoneneburg, Schwarzenbach, Stalleg, Starý Hrozňatov, Starý Rybník).

23.4.2009 – přidáno 17 dalších objektů. Kromě několika drobných sídel na Kolínsku (Kounice, Libenice, Polní Voděrady, Radovesnice), zapomenutého letohrádku (Annaburg) a veleznámé Okoře, došlo konečně na hrady mého rodného kraje (Brandýs, Brníčko, Furchtenberg, Hoštejn, Klečkov, Kunětická Hora, Lanšperk, Litice, Potštejn, Skuhrov, Žampach). Odedneška je také připevněno rovných 170 kostelů a jedno volání o pomoc.

11.3.2009 - přidáno tolik hradů, aby jich přesně 200 bylo. Jsou tu především zbývající hrady z letní cesty po Slovinsku s tatínkem. Zbylá místa doplnila drobná sídla v blízkosti Prahy (Dřevčice, Dubeč, Královice, Petrovice) a jedno z Kostelecka (Těšnov). Ze Slovinska a Rakouska to jsou: Celje, Dravograd, Lindek, Rabenstein, Šalek, Slovenske Konjice, Studenice, Svibno, Türkensturz, 2 hrady nad Vitanje a Zbelovo.

20.1.2009 - vyvrcholila všeobecná aktualizace, doplněny a upraveny některé texty. K oblíbeným kostelům přibylo dalších 42 kamarádů. O 23 kusů je bohatší i galerie inspirativních zřícenin. Máme tu čtyři vícedeňáky (čundry Kláštereckem a Podblanickem, pochod z Českých Budějovic do Tábora podél Vltavy a Lužnice a autovýlet Kunštátském a Letovickem s kamarádem) a čtyři jednodeňáky (tři do okolí Prahy a jeden do okolí Plzně). Naleznete zde nově: Brnky, Černou Horu, Dobronice, Egerberk, Felixburk, Hauenštejn, Himlštejn, Hrádek nad Klabavou, Choteč, Kamberk, Karlík, Karlshaus, Kleinštejn, Letovice, Perštejn, Příběnice, Rychvald, Svitávku, Šelmberk, Šumburk, Trmačov, Věžku a Zdiby.

9.11.2008 - druhá porce hradů Dolního Slezska pořízená v létě roku 2008 (Czarny Bór, Gościszów, Grodno, Grodziec, Konradów, Nowy Dwór, Panków, Piotrowice Świdnickie, Radlówka, Radosno, Rajsko, Rakowice Wielkie, Rogowiec, Rokitnica, Skala, Świecie, Warta Bolesławiecka, Wierzbna).

6.10.2008 - všechny inspirativní hrady Chrudimska a Železných hor mají už svou vizitku. Hrady a tvrze Lichnice, Oheb, Vildštejn, Rabštejnek, Strádov, Žumberk, Kočičí hrádek, Svojšice, Semtěš, Lipka, Košumberk a Nové Hrady byly navštíveny řekněme ve třech letech během čtyř obsáhlejších výletů. Nepochybně by bylo možné hrady oběhat rychleji, ale bohužel jsem se ještě zdržel na další stovce lokalit v okolí.

28.9.2008 - od tohota data začala nabývat jedna ze slepých ulic konkrétní rysy. Příjměte pozvání do galerie mých oblíbených kostelů.

21.9.2008 - 130. objekt zpívá písničku výtečné kapely Runaway. Takový malý experiment. Kdo najde, vyhrál.

20.8.2008 - zpřístupněno dalších 19 zřícenin. Jde o část objektů z cesty po Dolním Slezsku (Bolczów, Bolków, Cisy, Gryf, Henryka, Chojnik, Kamienna Góra, Kłaczyna, Stary Ksiąź, Lipa, Niesytno, Podskale, Rybnica, Sokolec, Stara Kamienica, Stara Kraśnica, Świny, Wielisław Złotoryjski, Wleń).

17.7.2008 - přidáno 10 objektů ze sedmi různých výletů z let 2005 - 2007. Konkrétně jde o Čalonice, Doubravice, Frýdberk, Holoubek, Jenčov, Jenštejn, Kaltenštejn, Kamýk nad Vltavou, Valeč a Vyšehořovice.

9.7.2008 - vznikl nový design, spolu s ním se rozšířila křižovatka o 3 zatím slepé ulice a tuhle jednu, která rekonstruuje historii stránek.

29.5.2008 - doplněno 8 zřícenin, abychom dovršili kulatou stovku. Limit naplnil jeden výlet do Českého Ráje a jeden do Posázaví (Drábovna, Chřenovice, Kozlov, Odranec, Rotštejn, Talmberk, Zbirohy, Zbraslavice).

9.5.2008 - dodáno dalších 31 objektů. Doplněny hrady z cesty kolem Slovenska, z čundru v povodí Střely a z několika výletů po Klatovsku (Brložec, Devín, Dolany, Drégelyvár, Hainburg, Hasznos, Hollókö, Jasov, Kokšín, Mělnice, Neszmély, Netřeby, Nový Herštejn, Orlík u Humpolce, Pottenburg, Preitenštejn, Příkopy, Pušperk, Röthelstein, Rýzmberk, Salgó, Sámsonháza, Sokolí Kameň, Šomoška, Soví hrad, Starý Herštejn, Štědrý hrádek, Sychrov, Tar, Tasnovice, Toužim).

6.3.2008 - byl stav zdvojnásoben, přibylo 30 objektů (Aueršperk, Czorsztyn, Dalečín, Džbán, Helfenburk u Úštěka, Hradenín, Hřídelík, Chudý Hrádek, Jestřebí, Jivno, Kavčiny, Kazimír, Klamorna, Kozlov, Kráĺovský Chlmec, Lošany, Milčany, Nevickoje, Plaveč, Pravda, Pyšolec, Ronov, Stará Ĺubovňa, dva tibavské hrady, Tichá, Úštěk, Veĺký Kamenec, Zborov, Zubštejn). Objekty pocházejí z osmi různých akcí. Dominují zde ovšem památky z cesty kolem Slovenska, ze dvou výletů po Českolipsku nebo z výletu po hradech v okolí Bystřice.

7.2.2008 - do galerie přidáno dalších 17 lokalit (Břecštejn, Bukov, Červená Hora, Hasištejn, Choustníkovo Hradiště, Kynžvart, Kyšperk, Loučky, Mitrov, Pecka, Krupka, Rýzmburk, Střela, Víckov, Vízmburk, Výrov, Zavlekov). Místa pocházejí z cesty kolem Čech, z čundru podél Bobrůvky a z několika výletů po východních Čechách.

29.1.2008 - založen účet, web kromě nutného indexu a stránky s odkazy tvořila galerie a v ní prvních 14 inspirativních zřícenin. Prvními vlaštovkami byly Borotín, Buben, Fiĺakovo, Hajnáčka, Hartenštejn, Kamen pri Begunjah, Planina, Plešivec, Rabštejn nad Střelou, Rifnik, Slanec, Starý Berštejn, Szádvár a Turnianský hrad.


© burda 2008-019