S P A C Í   H R A D Y

   Osobní složka je na ruinen.cz zastoupena od samého počátku. Web je postaven z památek a prvků, které mě zajímají a které se mi líbí, texty jsou místy doplněné osobní zkušeností nebo zážitky. Nasledující galerie jde v osobní rovině ještě o kousek dál, neboť bez ostychu nechávám nakouknout do svých ložnic. Předpokládám, že pro svůj na první poslech nesrozumitelný název, bude galerie navštěvovanější než většina ostatních. Uvolněná galerie vznikla ku příležitosti 400. spacího hradu v březnu 2020.

   Rok 2020 byl 20. sezónou spacích hradů a toto výročí oslavujeme novou mapou a smělým přáním do dalších let. Přál bych si prospat 1000 hradů. Je to úkol, který nelze uspěchat, a proto předpokládám, že na 1000. hradě bych mohl nocovat někdy v 60. roce života. V praxi to bude znamenat, že bych měl každý rok prospat alespoň 23 hradů, které se ale dle dosavadních pravidel nesmějí opakovat. Že je to úkol reálný dosvědčuje posledních dvacet let i málo zahuštěná mapa České republiky. Spací cíle jsou tedy dostupné.

   Analýza posledních 20 let ukazuje zajímavé tendence. Patrné jsou tři etapy vymezené roky 2001-2006, 2007-2014 a 2015 – 2019/2020. V prvních šesti letech jsem toho na hradech moc nenaspal a prakticky všechny noci byly souhrou okolností, nikoliv záměrem. Průměrná sezóna tohoto období čítala pouze 7 hradů, avšak 78% hradů bylo tuzemských. To se změnilo v následující etapě, kdy přibývalo cest do zahraničí a hrady se staly vyhledávaným ubytovacím prostorem. Průměrná sezóna tohoto 2. osmiletého období už přinesla 34 spacích hradů, přičemž sezóna 2013 překonala s několika repřespávačkami jako jediná padesátku. Zastoupení domácích hradů kleslo na 23%. Ještě větší pokles nastal ve třetí etapě, která je poznamenaná úbytkem spacích hradů z důvodu určité přesycenosti ale i nízkého konfortu, ačkoliv příležitostí bylo až do konce roku 2018 stejně jako v předchozím obdobím. Tady si dovolím poznamenat, že jsem se v náhradě neuchýlil do žádné formy konvenčního ubytování, ale pouze jsem pobýval v destinacích blíže k vodě. Ve třetí etapě je tedy roční skóre 18 hradů a zastoupení domácích hradů 14%. Nebýt roku 2020, kdy začala nová obroda přespávání na hradech a renesance českých destinací, byl by podíl českých hradů pouhých 3,4%. Trend nastavený v roce 2020 se pokusím udržet.


AGUILAR
ALMONACID
ARABURG
ARE
BALM
BOSSONNENS
BREKOV
BROUGHAM
COLT
COUSTAUSSA
ČACHTICE
DÍVČÍ KÁMEN
DÜRNSTEIN
EMMERBERG
EPPENSTEIN
FALKENSTEIN
FREJŠTEJN
FÜZÉR
GRAINES
GRASBURG
GRIMAUD
GUTENSTEIN
GUTŠTEJN
GÝMEŠ
HARDENBURG
HARTNEIDSTEIN
HAUENSTEIN
HENGST
HENNEBURG
HIMLŠTEJN
HOHENBOURG
HOHENLANDSBERG
HOHNSTEIN
HOLŠTEJN
HOMBURG
HRIČOV
JAUFENBURG
KAPUŠANY
KARLSBACH
KIRCHAU
KONRADÓW
KOSTELGRAD
LAIUSE
LASTOURS
LAUENBURG
LEONROD
LLAWHADEN
LOCH
MANDERSCHEID
MARIENBERG
MITFORD
MITROV
MONTALBÁN
NEUDAHN
NEUSCHARFENECK
NEUWALLENRODE
NÓGRÁD
NORHAM
OBŘANY
ORLÍK
ORLOV
OXWICH
PESTEA ZIDITA
PETTINGEN
POTTENBURG
PRANDEGG
RABSZTYN
REGÉC
REHBERG
RENNENBERG
RHUDDLAN
RUNDING
SAN SALVATOR
ŠARIŠ
SEDLECKÝ HRAD
SCHAUNBERG
SCHWARZENBACH
SKLABIŇA
SMOLEŃ
SOKOLČÍ
SPESBOURG
SPIELBERG
SPORKENBURG
STEIN AM RITTEN
STEINSCHLOSS
STOLLBURG
STOLZENECK
SUĹOV
TEBA
TEMATÍN
TEMPLŠTEJN
UHROVEC
VALDEK
VINNÉ
WASENBOURG
WERNERSECK
WILDENBERG
WINTERSTEIN
ZBOROV
ZUBŠTEJN
© burda 2008-020