Ž I D O V S K É   S Y N A G O G Y

    Josefov, Žatec, Halle, Rakovník, Úštěk, Meclov, Zderaz, Libeň, Třebíč, Chyše, Liberec, Plzeň, Lomnice, Heřmanův Městec, Luže, Libeň, Josefov, Třešť, Batelov…. Toť 10 let chronologické cesty po mých prvních židovských synagogách.

    Mladý je můj zájem o židovské památky a stále je na něm co prohlubovat. Začínal jsem na židovských hřbitovech a jen posledních pár let vyhledávám i památky uvnitř židovských ghett. Obyčejné domy, židovské školy, domy rabínů, mikve či pekárny macesů. Nejvýraznějšími památkami ghett jsou přeci jen židovské synagogy, ale i ty se nám vzdáleným příchozím mnohde nesnadno hledají. Špatně se volá o pomoc, když už i mnozí místní zapomněli na své sousedy.

    Můj prvotní zájem o židovské synagogy by se nechal přirovnat k mému současnému zájmu o sokolovny. Když na nějakou narazím, občas si jí vyfotím. Snad poprvé jsem přišel do styku se synagogou na povinné školní exkurzi do pražského židovského muzea na sklonku minulého století, kdy nás však nejvíce zajímalo, jak co nejelegantněji vytratit z dohledu učitelky.

    Poprvé jsem se před synagogou zastavil svobodně (avšak zcela náhodně) v létě roku 2005, když jsem procházel ulicemi Žatce. Zaujaly mne cizokrajné tvary maurského slohu i monumentalita zcela opuštěné budovy, ze které byla stále cítit pohnutá atmosféra války. O měsíc později jsem se ocitl na exkurzi v synagoze v Halle. Zdejší rabín se nás ptal, jestli známe nějaké synagogy z Čech. Zazněla pouze Praha a já byl tenkrát hrdý na svůj Žatec. Bylo však dáno, že k objevení tohoto druhu památek ujdu ještě mnoho kilometrů.

    V dalším roce se počet zdvojnásobil na celé 4 synagogy, ale stále tu hrála velkou roli shoda okolností. V roce 2007 se mi podařilo zaznamenat 6 synagog, podnikl jsem však první plánovaný průzkum židovského ghetta, a to ve světoznámé Třebíči. Pozornost dalšímu ghettu jsem věnoval o celý rok později při návštěvě Lomnice, ale až do podzimu 2008 jsem na synagogy narážel stále spíše náhodně. S padajícím listím jsem však pocítil zvláštní židovské obrození. Příčinu hledám v letmém, avšak dlouhodobém kontaktu s židovským světem a v ulicích pražského ghetta. Jako poslední kapku do poháru vnímám návštěvu synagogy na Palmovce a pohled na zdejší Aron ha-kodeš. Záhy jsem za sychravého listopadu podnikl revoluční výlet, kdy se synagogy v Třešti a Batelově poprvé staly hlavním cílem mé cesty. Do konce roku jsem se ještě dostal ke třem dalším synagogám. V roce 2009 jsem pak navštívil rovných 40 synagog. Dál už statistiku nevedu, ale desítky objektů přibývají s každým rokem. Naplnit stovkovou galerii bylo snadné.

AHRWEILER
BADEN
BANSKÁ ŠTIAVNICA
BATELOV
BECHYNĚ
BERGHEIM
BERLIN
BOSKOVICE
BŘEZNICE
BUDAPEST
BUDYNĚ
BYTČA
COLMAR
ČÁSLAV
ČKYNĚ
DĚČÍN
DOBŘÍŠ
DOBRUŠKA
DRESDEN
GOLČŮV JENÍKOV
HABRY
HEŘMANŮV MĚSTEC
HOŘICE
HUMPOLEC
CHĘCINY
CHLUMEC NAD CIDLINOU
CHYŠE
INOWŁÓDZ
IVANČICE
IVANOVICE NA HANÉ
JEVÍČKO
JIČÍN
JOSEFOV - Maiselova synagoga
JOSEFOV - Pinkasova synagoga
JOSEFOV - Staronová synagoga
JOSEFOV - Španělská synagoga
KAMENICE NAD LIPOU
KARLÍN
KASEJOVICE
KAZIMIERZ - synagoga Izaaka
KAZIMIERZ - synagoga Kupa
KAZIMIERZ - Stará synagoga
KAZIMIERZ - Vysoká synagoga
KLUČENICE
KOŠICE
KOSOVA HORA
LEDEČ NAD SÁZAVOU
LIBEŇ
LIBEREC
LOMNICE
LUXEMBOURG
MECLOV
MICHLE
MIKULOV
MILEVSKO
MODRA
MOŘINA
MÜNCHEN
NAČERADEC
NOVÝ BYDŽOV
OBERNAI
OŚWIĘCIM
PÍSEK
POLNÁ
PROSTĚJOV
PŘISTOUPIM
PYŠELY
RAKOVNÍK
ROSHEIM
ROUSÍNOV
SANDOMIERZ
SENEC
SKALICA
SLANÝ
SLATINA
SMÍCHOV
SPIŠSKÉ PODHRADIE
STARÁ BOLESLAV
STRANČICE
SULZBURG
SZYDLÓW
ŠAMORÍN
TEREZÍN
TRENČÍN
TRNAVA
TŘEBÍČ
TŘEBÍVLICE
TŘEBOŇ
TŘEŠŤ
UHŘÍNĚVES
ÚŠTĚK
VELKÉ MEZIŘÍČÍ
VODŇANY
VŠERADICE
WORMS
WROCŁAW
ZÁSMUKY
ZDERAZ
ŹARKI
ŽATEC
© burda 2008-016