V Ě T R N É   M L Ý N Y

    Když se řekne větrný mlýn, asi každý si vybaví plochou zemi plnou sýrů a tulipánů. V Nizozemsku lze na větrný mlýn narazit takřka na každém kroku. Stojí jich tu asi 1200 a k nejznámějším patří soubor 19 mlýnů v Kinderdijku nebo obří čtyřicetimetrové mlýny v Schiedamu. Na pozoruhodné mlýny lze ale narazit i na jiných místech Evropy. Slavné jsou např. mlýny v Consuegra, které vstoupily do povědomí už s prvním vydáním Dona Quijota.

    Větrné mlýny využívané k různým účelům (přes mletí, šrotování, pilování, přečerpávání až k výrobě elektrické energie) se vyskytují napříč Evropou už od středověku a ani situace na domácí scéně není nikterak zanedbatelná. Přítomnost větráků (nejstarší doložen roku 1277 na Strahově) byla u nás zcela běžná (zejména na Moravě), avšak do dnešních dnů se jich zachovalo asi 60 (resp. více než 100). Ke známějším patří spíše ty jihomoravské. Jestli je ale vyhledávanější Kuželov, Klobouky, Rudice nebo jakýkoliv jiný, nedokáži rozhodnout. Každopádně ale stojí za zmínku obec Spálov v Oderských vrších, kde v minulosti stávalo nejméně 7 mlýnů, přičemž 5 z nich mlelo současně.

    Ve větší míře se dochovaly mlýny zděné na kruhovém půdorysu. Ty bývají označovány jako „holandské“ a charakterizovány jsou otočnou střechou s větrným kolem. V minulosti se častěji vyskytovaly mlýny dřevěné, které však po opuštění rychleji podléhaly zkáze. Tyto „německé“ mlýny byly hranolové a za větrem se otáčely celé kolem středového nosného sloupu. Kromě těchto dvou hlavních typů existuje ještě řada dalších atypických skupin. Zmíním jen skupinu malých zahradních mlýnků s kovovou větrnou turbínou, se kterou jsem se v hojném zastoupení setkal na Ostravsku.

    Jako kluka mě větrné mlýny fascinovaly. V letech 1993 a 1995 jsem byl o prázdninách v Nizozemsku, kde jsem se s  těmito bizarními stavbami poprvé setkal. Prakticky celé dětství jsem žil v představě, že se tento typ staveb na našem území nevyskytuje a nyní přemýšlím, kdy jsem i u nás doma na větráky narazil. Napadá mě rok 1999 a mlýn v  Lesné, který dodnes nemám na fotografii. Tehdy jsem teprve začínal s focením. Fotil jsem pouze hradní zříceniny, a to ještě na kinofilm o 36 obrázcích. Vyfotit mlýn absolutně nepřicházelo v úvahu.

    S další vzpomínkou na mlýn je třeba se přesunout až do roku 2003. Měl jsem již měsíc svůj první digitální fotoaparát s xd kartou 128 MB (což představovalo asi desetinásobné navýšení kapacity oproti předchozímu) a stál jsem před mlýnem v Přemyslovcích, který navzdory okolnostem rovněž dodnes nemám na fotografii. Pamatuji se, že jsem dlouho váhal, přesto se rozhodl spoušť nezmáčknout. Vypěstovaný zvyk fotit střídmě a pokud možno jen hradní zříceniny byl stále velmi silný.

    Snímek prvního mlýna jsem pořídil až v roce 2005 a nevalný výsledek je možné shlédnout v galerii níže. Byl jím Donín, který navíc větrný mlýn na první pohled ani moc nepřipomíná, leč právě on se stal průkopníkem nového tématu. Jen o několik dní později jsem stanul pod palečným kolem mlýna ve Štípě, avšak na opravdový větrákový boom jsem čekal až do března roku 2016. Do tohoto měsíce jsem za 11 let vyfotil více či méně náhodně asi 50 větrných mlýnů. Během března 2016, kdy jsem po čtvrté navštívil Nizozemsko a podnikl vůbec první výpravu systematicky zacílenou na větráky v oblasti severní Moravy, jich přibylo dalších 35.

ALKMAAR
ALKMAAR
ARNHEM
ARNHEM
ARNHEM
ARNHEM
BORGLUM
BRUGGE
BRUGGE
BRUŠPERK
BUKOVICE
DAMME
DELFT
DĚTKOVICE
DOLNÍ SKLENOV
DONÍN
ECKARTSBERGA
ENDORF
GOSTOMIA
GOUDA
GOUDA
GRIMAUD
HAARLEM
HAUT KOENIGSBOURG
HAVÍŘOV
HAVÍŘOV
HLAVNICE
HODSLAVICE
HOLÍČ
HORNÍ
DOMASLAVICE
CHOLTICE
CHVALKOVICE
KLETTBACH
KOKSIJDE
KUNKOVICE
LAZNÍČKY
LEIDEN
LEIDEN
LES BAUX
LIBHOŠŤ
LOWKOWICE
MĚSTO LIBAVÁ
OSTRÓW LEDNICKI
OSTRÓW LEDNICKI
OSTRÓW LEDNICKI
PARTUTOVICE
PEVENSEY
PORUBA
PŘÍČOVY
RADVANOV
RETZ
RODEWITZ
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM
RUMBURK
RUPRECHTOV
RYMICE
SIŘEJOVICE
SKALIČKA
SPÁLOV
STARÁ VES
U BÍLOVCE
STARE
BOGACZOWICE
STUDÉNKA
SVĚTLÍK
ŠENOV
ŠTÍPA
ŠTRAMPOUCH
TOKARNIA
TOKARNIA
TŘEBÍČ
VÁCLAVICE
VALMY
VELKÉ TĚŠANY
VĚTRNÍK
VRÁTNO
VYSOKÝ
WOERDEN
ZANDHAAS
ZBYSLAVICE
© burda 2008-016